V Belgii leží dvě města s podobnými jmény; Gent a Genk. Zatímco menší Genk bychom našli na severovýchodě země, Gent (jinak také Ghent či Gand), který nás v tuto chvíli zajímá především, leží na severozápadě
, zhruba 70 kilometrů od břehů Severního moře. Proč je Gent tak interesantní? Nejenže se jedná o jedno z nejlépe osvícených měst v
, ale hlavně má úžasnou atmosféru, kde se mísí romantika starých cechovních domů s vyhlášenými restauracemi, trhy a bohatým nočním životem.
Gent - Zajímavosti, památky
|
Gravensteen |
Výletníkům, kteří rádi vstřebávají magickou atmosféru neznámých míst, připraví Gent dva nezapomenutelné zážitky. Prvním je procházka podél kanálu kolem starých cechovních domů, jež se pohádkově odrážejí na hladině. Druhý začíná hned nad kanálem, na mostě St. Michel, odkud perfektně uvidíte tři slavné gentské věže, mezi které patří věž katedrály St. Bavo (vlámsky Sint-Baafskathedraal), zvonice Belfry a věž kostela svatého Mikuláše. V rozlehlé Sint-Baafskathedraal můžete obdivovat oltář s obrazem „Uctívání beránka Božího“ od významného vlámského umělce Jana van Eycka. Bohužel originál obrazu byl za druhé světové války ukraden, proto je v katedrále v současné době k dispozici pouze reprodukce. Belfry (vlámsky Belfort), prostřední ze slavných věží, skýtá v letních měsících možnost vyjít nahoru a prozkoumat Gent z výšky. V zimě bohužel tuto příležitost nemáte, nejvyšším přístupným bodem je věž hradu Gravensteen.
Mimo úchvatných pohledů na architektonické památky můžete navštívit místní muzea, například Muzeum psychiatrie, MIAT (Muzeum průmyslu a textilií), Muzeum designu a Muzeum krásného umění. Když budete procházet mezi jednotlivými z nich, zastavte se na Pátečním (Vrijdagmarkt) nebo Ptačím (Vogelmarkt) náměstí. Vedle katedrály Sint Jacobs se o víkendu dopoledne koná bleší trh. Po celém městě je mnoho drobných obchůdků se stylovým zbožím, ať už se jedná o hudební nástroje, oblečení, ručně dělanou čokoládu nebo LP desky. Chcete-li jít nakupovat, mějte na paměti, že všechny obchody zavírají v 18 hodin (mimo některých potravin a večerek) a vše je zavřené v neděli. Pro milovníky obchodů s oblečením doporučujeme Veldstraat, hned vedle Korenmarktu.
|
Historické domy na nábřeží |
Až vás začnou bolet nohy, projeďte se loďkou po kanálech, případně zajděte na dobrou večeři. V Gentu je množství kvalitních restaurací, pokud máte chuť na něco méně tradičního, můžete zavítat do výborných indických nebo tureckých restaurací, stejně tak jako do italských. V Gentu je také dostatek fast food restaurantů, fritérií, polévkových barů či vafláren.
Pro milovníky nočního života máme tři hlavní tipy: Vooruit, Charlatan a Make Up Club. To jsou nejvyhlášenější podniky a party místa ve městě. Jestliže chcete zajít jen na drink, doporučujeme otestovat některé z belgických piv v Bierhuisu nebo v de Trollekelder, či typickou místní jalovcovou pálenku v 't Dreupelkot. Téměř 30letá historie 't Dreupelkot, kde mají více jak 250 druhů kořalky, dělá z této malé hospůdky velice příjemné místo, které se vám vryje hluboko do paměti. Pokud vám belgičtí číšníci přijdou liknaví, věřte, že pánové z 't Dreupelkot takoví skutečně nejsou. Podnik 't Dreupelkot se nachází na Groentenmarkt, hned vedle Bierhuisu.
Gent - Doprava
|
Kostel sv. Mikuláše |
Pokud zrovna nejste šťastným majitelem malého osobního jetu, nejsnazší způsob, jak se letadlem přiblížit Gentu, je přistát v Bruselu. Z bruselského letiště je spojení velice snadné. Z příletové haly sejdete několik pater a jste na vlakovém nádraží. Lístek do Gentu (nádraží Gand-Saint-Pierre, případně Gent St P, nebo také Gent Sint Pieters) stojí jedním směrem 11,30 EUR. Jedete-li do Belgie jen na víkend, doporučujeme nákup zpátečního víkendového lístku, který platí od pátku od 19 hodin do neděle do večera a stojí pouze 14,20 EUR. Do Gentu jede přímý vlak téměř každou hodinu, cesta trvá 50 až 90 minut, podle toho, které spojení si vyberete. Dále je možné přestoupit na nádraží Brusel Nord a jet dalším přímým vlakem. Nebojme se tedy konstatovat, že na trase Brusel - Gent panuje čilý provoz.
Po samotném Gentu se dá pohybovat pěšky nebo městskou hromadnou dopravou. Pro návštěvníky je nejlepší tramvaj č. 1, která jede z nádraží do úplného centra města, na zastávku Korenmarkt. Cesta trvá zhruba 15 minut a tramvaj jezdí několikrát do hodiny. Lístek na jednu cestu stojí 1,20 EUR. Jízdenku lze zakoupit v automatu na zastávce, v budce, která je na nádraží i na Korenmarktu, nebo přímo u řidiče, který si však řekne o 1,50 EUR. Pokud plánujete využívat městskou hromadnou dopravu častěji, vězte, že jednodenní jízdenka stojí 5 EUR. V Gentu jezdí i několik dalších tramvajových a autobusových linek, doporučujeme se vždy podívat jak dlouho cesta trvá, protože některé tramvaje město objíždějí a nejedou nejkratší cestou. Příznivou zprávou jistě je, že v pátek a v sobotu jsou noční autobusy zdarma. Jestliže přijedete hodně pozdě, nebo se vám nebude chtít jezdit přeplněnou tramvají, můžete využít taxi službu. Stanoviště taxíků je hned vedle nádraží, cesta do středu města stojí okolo 10 EUR.
Gent - Ubytování
|
Domy u kanálu |
Ve středu města najdete nepřeberné množství kvalitních ubytovacích zařízení, možnosti jsou tedy různorodé. Pokud hledáte hotel, doporučujeme navštívit webové stránky města Gent, kde se vám po zadání termínu cesty zobrazí seznam dostupného ubytování. Ceny se pohybují zhruba od 45 EUR do 250 EUR za noc. Další možností jsou různé Bed and Breakfast (cenově na podobné úrovni jako hotely). Hostelů zde moc nenajdete, pokud ovšem budete mít štěstí, nejlevnější ubytování v Gentu ve společném pokoji s ostatními cestovateli můžete pořídit za cenu 20 EUR/noc, a to v „HI De Draecke Gent“. Ať se rozhodnete ubytovat v centru či více na okraji, nemusíte se bát, že to budete mít daleko nebo že se ztratíte. Město je relativně malé a funguje zde kvalitní doprava. Všichni místní obyvatelé umí anglicky a v případě potřeby vám ochotně poradí.