Brusel (Belgie)

Brusel

Bruselská radnice při západu slunce

Bruselská radnice při západu slunce

Brusel, hlavní město Belgie, je jediným městem celého království, kde se mluví všemi oficiálními jazyky země (tedy vlámsky, francouzsky a německy) a díky velkému počtu evropských úředníků také mnoha ostatními světovými řečmi. Brusel je známý nejen proto, že je sídlem většiny institucí EU, ale i díky tomu, že má sám o sobě turistům co nabídnout i bez přítomnosti Unie. Mezi nejčastěji navštěvované památky patří čurající chlapeček Manneken Pis, dále pak Atomium, model krystalické mřížky železa, postavený v padesátých letech při příležitosti mezinárodní výstavy a mnoho jiných zajímavých památek, jako je třeba radnice na hlavním náměstí.

Belgie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 06:09

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://belgie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: střed Belgie, region Brussels Hoofdstedelijk Gewest/Région de Bruxelles-Capitale

Souřadnice: 50° 51' SŠ, 4° 21' VD

Plocha: 161 km2


Obyvatelstvo

Populace: 1 101 872

Brusel - poloha na mapě

Brusel - Zajímavosti, památky

Nejjednodušší způsob, jak poznat Brusel, je pěšky. Centrum s hlavním náměstím má několik pěších zón, kde se dá bez problémů procházet. K dopravě na vzdálenější místa, jako například k Atomiu, doporučujeme použít metro. Lístek stojí 1,60 EUR, přestupní na jednu jízdu 1,70 EUR. Můžete si také zakoupit celodenní jízdenku za 4,20 EUR, respektive 4,50 EUR. Lístky neplatí na noční MHD, která v Bruselu v porovnání například s Prahou funguje velmi omezeně a je o poznání dražší než přes den.


Brusel, vlajky před sídlem Evropské komise

Brusel, vlajky před sídlem Evropské komise

Návštěvu Bruselu si můžete rozdělit do několika okruhů, například se vám nabízí možnost udělat si exkurzi k institucím Evropské unie, tj. do Evropského parlamentu nebo k sídlu Evropské komise. Najdete je ve čtvrti Schuman. Pokud se rozhodnete pro historické monumenty, nevynechejte hlavní náměstí Grand Place s gotickými a barokními domy, které tvoří součást kulturního dědictví UNESCO. Toto náměstí sloužilo ve 13. století jako tržiště a i dnes je možné zde potkat obchodníky s květinami a dalším zbožím. Až se budete procházet po náměstí, věnujte pozornost radnici, jejíž věž se tyčí vysoko nad ostatní budovy a můžete ji zahlédnout i ze vzdáleného okolí. Asi 300 metrů od náměstí je umístěna figurka čurajícího chlapečka Manneken Pis. K této soše se váže historka z šestnáctého století, kdy malý chlapec pomohl odvrátit požár. Dalším zajímavým objektem k návštěvě je jistě Palais Royal, tedy královský palác, který je v létě otevřený veřejnosti. Nachází se hned vedle Bruselského parku, ideálního místa na piknik, který je v létě dějištěm open air koncertů.


Atomium

Atomium

Jestliže vás zajímají muzea, ať již tradiční či neobvyklá, můžete se vydat do Muzea piva, Židovského muzea, Muzea hudebních nástrojů, Muzea komiksů nebo Dinosauřího muzea. Další zajímavou atrakcí je již zmiňované Atomium, nebo ulice pokreslené výjevy z komiksů. Příznivci nákupů a módy by neměli vynechat třídu Luisa, kde se nachází nespočet butiků světoznámých značek (Chanel, Hermes, Vuitton, Armani, Versace a Dior), ale i jiných obchůdků, například se značkovou belgickou čokoládou Galler.


Večerní program v Bruselu může být opravdu pestrý, ale myslete na to, že pokud vyrazíte na diskotéku, dodržuje se tu určitý dress code. Nebuďte proto překvapeni, kdyby vám nebyl povolen vstup například v teniskách, byť by byly sebelepší. Na většině míst se také platí vstupné. Pokud nezasvětíte večer tanečnímu parketu, můžete vyzkoušet některou z místních rybích restaurací nebo pivnic, Belgie se totiž pyšní tím, že je hrdým výrobcem asi 100 druhů piv.


Brusel - Doprava

Vítězný oblouk Cinquantenaire

Vítězný oblouk Cinquantenaire

Brussels Airport (BRU) leží 11 kilometrů severovýchodně od centra a v letištní budově můžete očekávat restaurace, obchody, bankomaty, turistické informace, zdravotnické zařízení a kanceláře autopůjčoven. Způsobů jak se dostat z letiště do centra města nebo do hotelu je hned několik. Samozřejmě můžete jet taxíkem nebo shuttle busem vašeho hotelu, dále se pak nabízí možnost využít autobusové spojení nebo vlak. Autobusové nádraží je v nultém podlaží, přímo pod příletovou halou, vlakové nádraží je v -1. podlaží. Autobusy jezdí mimo jiné přímo k evropským institucím (autobusy MIVB/STIB), na nádraží Brussels North (linka 471), k budově NATO (linka 471), nebo na stanici metra Roodebeek (linka 659 – autobusy De Lijn), cesta autobusem do centra zabere necelou tři čtvrtě hodinu a částka zaplacená za jednosměrnou jízdenku nepřesáhne 5 EUR. Z vlakového nádraží jezdí až čtyři vlaky za hodinu do stanic Brussels North, Brussels Central a Brussels Midi. Nejblíže historickému centru města je Brussels Central a cena jednosměrné jízdenky na tuto stanici činí něco přes 5 EUR. Cena za taxík začíná na částce kolem 35 EUR. K letišti náleží i rozsáhlé parkoviště, kde si můžete místo předem rezervovat.


Brusel - Ubytování

Grand Place, budovy

Grand Place, budovy

Brusel je poměrně lidnatou metropolí s velkým množstvím turistů a cizinců, čemuž odpovídá i nabídka ubytování. Stejně jako v každém evropském městě lze i v Bruselu narazit na místa lepší i horší kvality za cenu, která nemusí být této kvalitě vždy přímo úměrná. Pokud zvolíte standardní hotelový řetězec, nemůžete se splést. Méně nároční cestovatelé, hledající nejlevnější ubytování v Bruselu, si jistě vyberou z množství hostelů, nabízejících přespání za cenu od 25 EUR. Ceny hotelů se pohybují podle počtu hvězdiček od 50 EUR přes 100 EUR až po 400 EUR, což je suma, kterou zaplatíte v nejdražších hotelích na hlavním náměstí.

 
Publikováno: 23.01.2011
Aktualizováno: 19.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Brusel

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2022 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist